Drukuj
Kategoria: Uroczystości i święta

św. Pius X

św. Pius X, papież

21 sierpnia – wspomnienie

Józef Sarto (Giuseppe Melchiorre Sarto) urodził się w Riese w roku 1835. Wyświęcony na kapłana z wielką gorliwością spełniał obowiązki pasterskie. W roku 1884 został biskupem Mantui, w roku 1893 patriarchą Wenecji i kardynałem. W roku 1903 został wybrany papieżem i wybrał imię Pius X. Ożywił w Kościele życie eucharystyczne i rozpoczął reformę liturgii. Zmarł w roku 1914.

Modlitwa

Boże, Ty dla obrony katolickiej wiary i odnowienia wszystkiego w Chrystusie napełniłeś świętego Piusa, papieża, duchem mądrości i apostolską mocą, † spraw łaskawie, abyśmy idąc za jego wskazaniami i przykładem * osiągnęli wieczną nagrodę. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

 

Niektóre źródła podają, że jego ojciec Giovanni Sarto był Polakiem (Jan Krawiec), który uciekając przed wojskiem, wyemigrował z Górnego Śląska do Włoch, natomiast jego matka Margherita była Włoszką. Jednakże kongres historyków z Polski i Włoch (Opole, 26.06.2013) jednoznacznie uznał tę teorię za nieprawdziwą.